Ile pieniędzy można zaoszczędzić dzięki zmywarce?

tabletki do zmywarki

Rachunki za wodę i energię elektryczną stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Poszukiwanie oszczędności i ekonomicznych rozwiązań pozwala te koszty zredukować na tyle, by nie były już tak bardzo obciążające. Czy wiesz, że wybierając zmywanie naczyń w zmywarce możesz zaoszczędzić na wodzie i prądzie nawet do kilkuset złotych w ciągu roku?

Koszty zakupu zmywarki

Koszty, które trzeba ponieść, kupując zmywarkę nie są małe, choć z roku na rok ceny nieznacznie spadają. Jeszcze jakiś czas temu, na kupno tego typu sprzętu AGD mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni. Dziś, duża konkurencja, promocje i rabaty udzielane przez sklepy oferujące zmywarki powodują, że sprzęty te można coraz łatwiej kupić. To również powoduje, że wydatki poniesione podczas kupowania zwracają się znacznie szybciej dzięki oszczędnościom generowanym przy mniejszym zużyciu wody oraz energii elektrycznej.

Jak oszczędzasz energię, wodę i pieniądze dzięki zmywarce?

Zmywając naczynia w zmywarce zużywamy mniejszą ilość wody niż gdy wykonujemy tę czynność ręcznie. Mniejsze zużycie to niższe koszty. Potrzeba też mniej energii elektrycznej do podgrzania tej wody. Dzięki temu uzyskujemy podwójną oszczędność. Na zużyciu wody i na zużyciu prądu.

Programy zmywania

Zmywarki do naczyń, które są obecnie dostępne na rynku, posiadają kilka różnych programów mycia. Różnią się one długością trwania, intensywnością mycia, a tym samym zużyciem wody i energii. Na przykład, wybierając program szybki/skrócony przeznaczony do lekko zabrudzonych naczyń, zmywarka zużyje mniej wody niż w przypadku mycia intensywnego, po dużym gotowaniu z garnkami i patelniami. Ponadto będzie też podgrzewała wodę do niższej temperatury, a więc i pobór prądu na podgrzanie będzie w tym przypadku mniejszy. Korzystanie z dostępnych w zmywarce opcji dodatkowo pozwoli na optymalizację kosztów związanych z jej eksploatacją.

Detergenty

Nie tylko programy generują oszczędności. Zmywarki pozwalają na wszechstronną kontrolę kosztów, również w zakresie detergentów. Korzystając z uniwersalnej tabletki (z nabłyszczaczem i solą) może wyłączyć funkcję odrębnego wypuszczania nabłyszczacza a tym samym skrócić czas mycia. Oszczędzamy na krótszej pracy i mniejszej liczbie środków myjących do urządzenia.

 

Opcje dodatkowe w zmywarce

Kolejną bardzo przydatną funkcją zmywarki jest możliwość wyłączenia mycia w poszczególnych jej strefach, w dolnym lub w górnym koszyku. Zmywarka generuje wówczas mniejsze zużycie. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeśli naczynia, które chcesz pozmywać nie wypełniają całej zmywarki. Podobne działanie ma opcja „połowa załadunku”, w którą wyposażane jest coraz więcej tego typu sprzętów dostępnych na rynku. Czytaj wiecej na : Naprawa sprzętów AGD Poznań

Oszczędzanie na naczyniach

Ile razy zdarzyło Ci się podczas ręcznego zmywania naczyń stłuc ulubiony kubek albo talerzyk? Zmywanie ręczne niesie ze sobą takie ryzyko ponieważ mokre naczynia są śliskie, a mokrymi rękami ciężko jest je utrzymać. Wybierając zmywanie w zmywarce dotykasz naczyń jedynie podczas wkładania ich do urządzenia, a później podczas chowania do szafki, gdy są już zupełnie suche. Istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że wyślizgną Ci się z rąk.

Taryfa u operatora

W jaki jeszcze sposób możesz oszczędzić pieniądze dzięki zmywarce? Jeśli u swojego dostawcy energii elektrycznej korzystasz z taryfy rozliczeniowej dziennej i nocnej wystarczy, że uruchomisz zmywanie w godzinach, kiedy naliczane są niższe koszty. Dzięki temu rachunek z pewnością będzie niższy.

Koszt zmywania ręcznego w skali roku

Ręczne zmywanie naczyń to nie tylko koszt wody oraz energii elektrycznej, ale także wydatki związane z środkami czystości, takimi jak płyn do naczyń, gąbki, ściereczki czy też mleczko do czyszczenia zlewozmywaka.

Badania wykazały, że do ręcznego zmywania naczyń po obiedzie rodzinnym (12 pełnych nakryć oraz garnki i patelnie potrzebne do przygotowania posiłku) zużywa się średnio 94 litry ciepłej wody. Do podgrzania takiej ilości wody potrzebne jest 2,1 kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że przygotowując codziennie obiad i zmywając po nim naczynia ręcznie, zużywasz 34 310 litrów wody i 766,5 kWh energii rocznie. Przyjmując, że 1 litr wody wraz z kosztami kanalizacji kosztuje 0,011zł, a 1kWh energii elektrycznej 0,58zł, uzyskujemy łącznie koszt 377,41zł za wodę i 444,57zł za energię.

Koszt zmywania w zmywarce w skali roku

Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez producentów zmywarek, na jeden cykl pracy urządzenia zużywają około 12l litrów wody oraz 1,05kWh energii elektrycznej potrzebnej do jej podgrzania. W skali roku daje to 4 380 litrów wody oraz 383,25 kWh energii. Wydatek, jaki musisz ponieść z tego tytułu to 48,18zł za wodę oraz 222,29zł za energię rocznie. Do tego należy doliczyć koszty detergentów. W przypadku tabletek uniwersalnych będą oczywiście niższe, niż gdy zdecydujemy się na stosowanie osobno tabletek, nabłyszczacza i soli.

Porównując koszty wody i energii poniesione podczas ręcznego zmywania naczyń i zmywania ich w zmywarce, otrzymujemy różnicę w wysokości 329,23zł za wodę oraz 222,28zł za energię. Takie kwoty możemy zaoszczędzić, zmywając w zmywarce.

Oczywiście są to dane uśrednione. Korzystanie ze zmywarki w przypadku przyjęć i większych spotkań rodzinnych to dodatkowy zysk. Pomijając już oszczędzanie czasu, który trzeba byłoby na zmywanie poświęcić. Warto pomyśleć o takim właśnie wyposażeniu swojej kuchni. Wydatek z nią związany z pewnością szybko się zwróci.